ActCAD - SNAP, GRID, ORTHO ve POLAR Araçları Kullanımı

Grid

Grid'in anlamı ızgara demektir. ActCAD çizim ekranının arkasında görsel olarak referans sağlayan ızgarayı ortaya çıkarmaya yarar. F7 kısayolu ile arkaplandaki ızgarıyı açıp kapatabilirsiniz. Çizim ekranının sağ alt bölümünde durum çubuğu üzerinde ızgara görseli olarak yer almaktadır. Izgara ayarlarını yapmak için çizim ekranının altında yer alan durum çubuğundaki ızgara görseline sağ tıklayınız. Gelen seçeneklerden settings (ayarlar) seçeneğini tıkladığınızda drawing settings (çizim ayarları) penceresi ekrana gelir. Bu pencere üzerinde snap and grid sekmesinin altında snap ve grid'in özellikleri bulunur.

Grid ayarları için: Izgara ikonuna sağ click → Settings → Coordinate input → Snap and Grid

Grid Ayarları

1. Grid Spacing

Grid spacing bölümü ızgaranın x ve y ekseninde kaç birim uzunluğa sahip olduğunu gösteren bölümdür. Bu değerleri kenidinize göre  değiştirerek kartezyen koordinat sisteminde çizimlerinizi kurallı bir şekilde yapabilirsiniz.

2. Grid Behavior

Izgaranın nasıl davranacağı ile ilgili bilgiler sunar. Adaptive grid seçeneği ile ızgaraya yaklaşıp uzaklaşma (zoom in / zoom out) durumunda gridlerde büyüyüp küçülecektir. 

3. Display dotted grid in

Bu bölümdeki seçenekler ile ızgarayı noktalı hale getirebiliriz. Noktalı ızgaranın nerelerde gösterileceğini model space ve sheet/layout seçeneklerini kullanarak çiziminizde kullanabilirsiniz.

Grid Kısayol Tuşu: F7

 

Snap

Herhangi bir çizim komutunu aktif hale getirdiğimizde (örneğin line komutu) çizim ekranındaki ızgaranın köşe noktaları üzerinden çizim yapmanızı sağlar. Eğer bu seçenek aktif değilse çiziminizi ızgaranın köşelerini referans almadan yapabilirsiniz.

Snap Ayarları

1. Snap Spacing

Grid spacing ayarında olduğu gibi ızgaranın köşe noktalarını kaç birim aralıklarla yakalaması gerektiğini bu bölümdeki değerleri değiştirerek ayarlayabilirsiniz.

2. Snap Behavior

Snap'in nasıl davranacağı ile ilgili bilgiler sunar. Genellikle bu bölümdeki ayarları ön tanımlı olarak kullanırız.

Snap Kısayol Tuşu: F9

 

Ortho

X ve y eksenine dik çizimler yapmamızı sağlar. Ortho aracı kapalı iken çizim esnasında mause u herhangi bir yere hareket ettirebilirsiniz. Ortho komutu açıldığında ise sadece x ve y eksenine paralele çizgiler çizebilirsiniz. Bu durum 3 boyutta z ekseni için de geçerlidir.

Ortho Kısayol Tuşu: F8

 

Polar

Polar komutu ile ara açılarda belirli yakalamalar yaparak çizim yapabilirsiniz. Sağ cilick ile polar ikonunun üzerine tıklandığında ön tanımlı olarak bulunan açıları görebilirsiniz. Bunlar; 5º, 10º, 15º, 18º, 23º, 45º ve 90º dir. Mevcut açıların dışında bir açı belirlemek isterseniz polar ikonuna sağ click ile tıklayıp settings seçeneğini seçerek polar ayarlarını açınız. Additional angle (açı ekle) bölümünden new butonuna basarak yeni açı değerleri girebilirsiniz.

Polar Kısayol Tuşu: F10