CAD Kütüphanesi/CAD Blokları

CAD Kütüphanesi Giriş

CAD kütüphanesi; CAD yazılımları içerisinde kullanılan çizim parçaları için bir kaynaktır. Teknik tasarımcılar, çizimlerin teknik olarak görselleştirilmesi ve tüm detayların net bir şekilde anlaşılabilmesi için 2D tasarımlar üzerine çalışmaktadır. Kullanışlılık, işlevsellik ve kullanım kolaylığı açısından geliştirilen bilgisayar destekli tasarım programları (CAD Programları); teknik tasarımcılar, mühendisler, mimarlar ve teknikerler tarafından projelerin doğru bir şekilde okunabilmesi için kullanılır. Bilgisayar destekli tasarım yazılımlarında iki boyutlu (2D) çizimler ve üç boyutlu modeller (3D) oluşturabilirsiniz. CAD yazılımları gün geçtikçe daha fazla kapasiteye sahip olacaktır. Bugünkü yazımızda CAD kütüphanesi (CAD Library) hakkında bilgi vereceğiz. CAD kütüphanesi, çizimlerinize hazır olarak ekleyebileceğiniz 2D ve 3D nesneler grubudur. Tasarımlarınız esnasında rutin olarak kullandığınız standart parçaları ve çizim görüntülerini hazır olarak ekleyebilirsiniz.

 

CAD Kütüphanesi Nedir?

CAD kütüphanesi, kullanıcıların profesyonel tasarımlarında ve çizimlerinde bir yardımcı olarak kullanabileceği bir veri tabanı, nesneler topluluğudur. Tasarımcılar tarafından önceden oluşturulmuş ve çizimine doğrudan aktarabileceğiniz birçok nesne mevcuttur. Mimari, inşaat, mekanik, elektrik vb. birçok sektörün kullanımına yönelik oluşturulmuş bu nesnelere blok diyoruz. Çeşitli blokların hazır olarak bulunduğu ortamı ise CAD Kütüphanesi olarak adlandırıyoruz.

Pek çok modelde tekrarlanan parçalar yani rutin olarak yapmanız gerekecek çizimler mevcuttur. Örneğin, boru, vida, ana hatlar, ağaç ve bitki gibi çevre nesneleri, mobilya, lavabo gibi iç tasarım parçaları vb. birçok bloğu CAD kütüphaneleri içinde barındırmaktadır. Çoğu CAD kütüphanesi genellikle müşteriler tarafından özelleştirilebilir ve dolayısıyla kullanıcı dostudur. Bunları etkili ve kolay bir şekilde modellerinize ekleyebilirsiniz. Bu da, CAD tabanlı tasarımlarınızda sizlere olağanüstü bir hız kazandırır.

CAD Kütüphanelerinin Oluşturulması

Öncelikle bu blokların her birinin oluşturulması için bir tasarım süreci bulunmaktadır. Burada karşımıza CAD Librarian yani CAD Kütüphanecisi terimi çıkar. Bu terim dahili ve harici CAD kütüphanelerini oluşturmak için, blokları ve modelleri planlayan kişiler için kullanılır. Düzenli olarak kullanılan parçalar geliştirilir ve ardından bu bloklar tasarımlarda kolaylıkla kullanılabilmesi için erişilebilir hale getirilir. Binlerce model ve blok yapısını içinde barındıran CAD kütüphanelerinin kullanılması ile tasarım süreci hızlanır ve iş yükü hafifler.

CAD Bloklarının Tasarlanması

Birçok farklı sektöre ilişkin hazır blok yapıları mevcuttur. Öncelikle her sektöre ilişkin endüstriyel standartlar incelenmektedir ve bu standartlara uygun olarak modeller oluşturulur. Daha sonra oluşturulan bu model taslakları tek kullanımlık bir kütüphaneye eklenir.

Blokların Güncellenmesi

Bir CAD kütüphanesi oluşturduktan sonra blokların denetlenmesi, güncellenmesi yeni gelişmeler doğrultusunda temel parçaların değiştirilmesi önemlidir. Bu prosedürün tüm aşamalarından CAD tasarımcısı sorumludur.

CAD Kütüphaneleri Nasıl Kullanılır?

Bir CAD kütüphanesini kullanabilmeniz için genellikle bir internet sitesine kaydolmanız gerekmektedir. Daha sonra bir modeli veya bloğu indirip kullandığınız CAD yazılımının içerisine aktarırsınız. Kullanıcıların çoğu STEP (.stp) gibi dosya formatlarını kullanır ancak bu dosya formatlarının indirilmeden önce mevcut CAD yazılımı ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Ücretli CAD Kütüphaneleri - Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz gibi ücretli olarak da hizmet veren birçok CAD Kütüphanesi mevcuttur. CAD kütüphaneleri genellikle daha çeşitli ve kaliteli blok yapılarını, aylık veya yıllık abonelik olarak sundukları ücretli versiyonlarında barındırmaktadır. İhtiyacınız olan blok yapılarına ücretli versiyonlar ile ulaşabilirsiniz ancak bu durum maliyetlerinizi etkileyecektir.

CAD Kütüphanesinin Avantajları

 

1.  Rutin tasarım adımlarınızı azaltın

Bir tasarımda bir malzeme veya parça kullanmanız gerektiğinde CAD kütüphanesindeki bloklardan yararlanabilirsiniz. Bir modeli veya parçayı baştan tasarlamak yerine blok olarak kullanmanız size ciddi oranda zaman kazandıracaktır. Bir mimarın bir bina tasarımı esnasında katlarda kullandığı lavabo modelini ele alalım. CAD kütüphanesinden aldığı lavabo modelini 100 farklı yerde kullanmış olsun. Eğer ilerleyen zamanda kullandığı model üzerinde bir değişiklik yapmak isterse tek yapması gereken CAD kütüphanesi içinde yer alan lavabo üzerinde değişiklik yapmaktır. Esas model üzerinde yapılan değişiklik tasarımda kullandığı 100 lavabo modeline de yansıyacaktır.

2.  Hassasiyet 

Projelerinizde hazır olarak tasarlanmış bir blok kullanmanız hata yapma riskinizi ciddi oranda düşürür. Çünkü CAD kütüphanesi içerisinde yer alan bloklar yukarıda bahsettiğimiz gibi o sektörün standartlarına göre tasarlanmaktadır. Bu durum ilerleyen aşamalarda dikkate alınmayan potansiyel hataları ortadan kaldırır. Ayrıca, karmaşık parçaları planlarken doğru boyut ve taslak verisine sahip olmanız gerekmektedir. Teknik tasarım aşamasında yapılacak bir hata ciddi sonuçlara sebep olabilir.

3.  Dosya boyutunu düşürün  

CAD yazılımlarında çizdiğiniz her çizgi arka planda bir nesne bilgisine sahiptir. Oluşturduğunuz her model projenizde belli bir yer kaplar ve zamanla dosya boyutlarınız ciddi seviyelere ulaşır. Bu tarz büyük projelerde CAD kütüphanesinden bir blok kullanmak dosya boyutu açısından ciddi avantaj sağlayacaktır. Çünkü hazır blok yapısını projenizde kullandığınızda CAD programı nesne bilgilerini her defasında ilk bloktan alacaktır.

4.  Kurumsallık 

Her firmanın kendisine göre CAD Standartları bulunmaktadır. Bu standartlar, tasarımların ve modellerin kısa sürede ve hatasız bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Başlık çizgilerinden tutun, tesisat kurulumlarına, boru işaretlerine, sembollere kadar standart olarak kullanacağınız nesneleri CAD kütüphanesi sayesinde çizimlerinizde kullanabilirsiniz.

 

ActCAD, en iyi  AutoCAD alternatifi 2D çizim ve 3D modelleme programıdır. AutoCAD benzeri arayüz, komutlar ve ikonlara sahiptir. Kullanılan tüm kodlar ve teknolojiler %100 özgün ve yasaldır.

ActCAD’in içerisinde 5000’den fazla blok barındıran bir CAD kütüphanesi mevcuttur.

CAD kütüphanesine ulaşmak için :

1.  ActCAD’i açın.

2.  Ribbon arayüzündeki Add-on menüsüne tıklayın.

3.  ActCAD Block Library sekmesine tıklayın.

4.  Birçok bloğun yer aldığı blok kütüphanesi açılacaktır.

5.  ActCAD kütüphanesinin içerisinde 5000’den fazla blok bulunmaktadır. (Mimari, inşaat, mekanik, elektrik vb.)

6.  Modellerin üzerine çift tıklayarak çiziminize aktarabilirsiniz.